Pojmy certifikácia, akreditácia, notifikácia, audit
Certifikácia je osvedčenie zhody. Znamená, že tretia strana (nezávislý orgán) prehlási, že je zaručená zhoda identifikovaného výrobku, postupu alebo služby s predpísanou normou. Aby niekto mohol takéto osvedčenie vydať, musí tiež spĺňať určité kritériá, ktorých mieru zhody s prijatými predpismi posúdi tzv. akreditačný orgán.
Akreditácia znamená uznanie spôsobilosti vykonávať určité skúšky a overenie zhody (t.j. certifikáciu). V ponímaní štátnom, je akreditácia vykonávaná národným akreditačným orgánom, ktorý je zapojený do siete Európskych akreditačných miest. V SR bol pre účely akreditácie vytvorený SNAS (Slovenská národná akreditačná služba), ktorého funkciu zabezpečujú výkonné a poradné komisie komisie koordinované ÚNMS SR (Úrad normalizácie, metrológie a skúšobníctva SR).
Cieľom akreditačného procesu je vytvorenie vzájomne uznávaného hodnotenia na princípe plnej transparentnosti, t.z. že výsledky skúšok laboratórií a skúšobní môžu byť plne akceptované od ktoréhokoľvek akreditovaného pracoviska v celom štáte. Z globálneho hľadiska EÚ je dôležité zabezpečiť takéto uznávanie výsledkov v celom priestore. K tomu účelu bol zriadený inštitút notifikácie resp. registrácie orgánu alebo organizácie v rámci EÚ. Právo prihlásiť akreditované (v rámci SR) pracovisko na notifikáciu v Bruseli u EOTC (Európska organizácia pre skúšanie a certifikáciu) má iba národný akreditačný orgán. V praxi je v jednotlivých členských štátoch pre určité činnosti notifikované zväčša špičkové pracovisko v odbore.
Notifikácia je akt pre informovanie Komisie a ostatných členských štátov, že orgán, ktorý spĺňa požiadavky bol menovaný pre vykonávanie posudzovania zhody podľa smernice.
Komisia publikuje zoznam notifikovaných orgánov v Official Journal of the European Communities pre informačné účely. Zoznam je neustále aktualizovaný a dá sa získať priamo zo služieb Komisie.
Audit (podľa 19011)– systematický, nezávislý a zdokumentovaný proces získavania dôkazov auditu a ich objektívneho vyhodnocovania s cieľom určiť rozsah, v akom sa plnia kritéria auditu.
- Audit prvou stranou – IA – prehlásenie o zhode
- Audit druhou stranou – vykonávajú tí, ktorí uplatňujú v org. svoj záujem
- Audit treťou stranou – nezávislý, certifikačný audit
Kombinovaný audit – audit SMK a SEM (dôraz na odbornosť audítorov)
Spoločný audit – dve alebo viac auditujúcich organizácií
Dôkaz auditu – záznamy, konštatovanie skutočností alebo iné informácie, ktoré súvisia s kritériami auditu a sú verifikované
Zistenia auditu – výsledky vyhodnotenia zozbieraných dôkazov auditu v porovnaní s kritériami auditu
Technický expert – osoba, ktorá poskytuje špecifické poznatky alebo posudky pre organizáciu o konkrétnom predmete, ktorý sa má auditovať
Odborná spôsobilosť – preukázané osobné vlastnosti a preukázaná schopnosť aplikovať znalosti a zručnosti.
Počet komentárov: 1 k téme “Pojmy certifikácia, akreditácia, notifikácia, audit”
[…] Vysvetlite pojmy – certifikácia, akreditácia, notifikácia, audit. […]
Nechaj komentár